Gramy z „Prometeuszem” czyli dlaczego potrzebujesz dobrego mikrofonu.

Edukacja muzyczna
12.10.2021

Wchodzisz do gry. Czekasz na pozostałych członków zespołu. Zespół gotowy, każdy potwierdził swoją obecność. Ekran ładowania mapy – znasz już ją na pamięć, wiesz gdzie, co i jak będziesz robić kiedy wszystko się zacznie. Biegniesz jeszcze w ostatniej chwili po jakiś napój i przekąskę, bo wiesz że będzie to długa rozgrywka.

To że w grach multiplayer dobra komunikacja to podstawa, nikomu tłumaczyć nie trzeba. Czytelne i wyraźne komunikaty od członków zespołu będą kluczowe żeby udzielić wsparcia oraz błyskawicznie zlokalizować wroga. Lub – jak w grze Among us – wytłumaczyć pozostałym członkom zespołu, że to nie ty jesteś imposterem. Bądź w klarowny sposób przedstawić argumenty kto nim jest i dlaczego.

Fot. producenta. Znalezienie fajnych, wygodnych i dobrych słuchawek (w tym przystępnych cenowo) nie jest łatwo. A jeszcze trudniej jest znaleźć takie z dobrym mikrofonem.

Mikrofon wkracza do gry.

I tu do gry wchodzi mikrofon, którego wysoka jakość jest wręcz niezbędna, by dobrze się bawić z przyjaciółmi. Zależnie od zastosowanej technologii, mikrofony w słuchawkach różnią się od siebie i to znacząco. Widać to przede wszystkim w jakości dźwięku. Barwa głosu, którą znają nasi znajomi, będzie różnić się od tego, jaki ostatecznie słychać po jego „przejściu” przez mikrofon. Ale zrozumienie komunikatów ma tu największe znaczenie. A od tego czy głos jest wyraźny czy nie, decyduje właśnie dobry mikrofon w słuchawkach.

Jak brzmi mikrofon Volcano Prometheus? Próbkę dźwięku znajdziecie dzięki redakcji PurePC w której to słuchawki były dokładnie testowane:

https://soundcloud.com/evel-na-st-j/modecom-volcano-mc-899-prometheus-test-mikrofonu

Zależnie od zastosowanych rozwiązań technologicznych, mikrofon może być umieszczony na giętkim pałąku lub sztywnej, często chowanej wewnątrz muszli, konstrukcji. Oba rozwiązania mają swoje zalety, jednak wydaje się, że mikrofon na miękkim pałąku jest ciekawszym rozwiązaniem. Po pierwsze można go w wygodny i łatwy sposób ustawić blisko ust, co poprawia rejestrowanie dźwięku i jednocześnie wpływa pozytywnie na zrozumienie naszej mowy. Po drugie, możliwość jego dowolnego ustawienia pozytywnie wpływa na nasz komfort i wygodę. Warto zaznaczyć, że mikrofon np. w modelu Volcano Prometheus jest odpinany. Zwiększa to wygodę z użytkowania słuchawek kiedy ich nie używamy, zmniejszając (symbolicznie, ale jednak) ich wagę.

Ciekawym dodatkiem jest gąbka na mikrofonie. Ma ona na celu wyeliminować dźwięki z tzw. „spółgłosek wybuchowych” jak „P” lub „B”, ale także chroni przed śliną czy podmuchom powietrza wydobywającym się z ust. Gąbka na mikrofonie znacząco poprawia komfort rozmów z zespołem.

Fot. producenta. Giętki i odpinany mikrofon zakończony gąbką.

Dlatego jeżeli poszukujesz dobrych słuchawek zwracaj uwagę na mikrofon. Zwłaszcza jeżeli potrzebujesz ciekawego i przystępnego cenowo zestawu do gier multiplayer.